Arakan.

Diri Olduk; Bir Olamıyoruz


Şanghay Beşlisi: 1996’da Çin tarafından kurulan; Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan’ında olduğu bir örgüt. 

Arap Birliği: 1945 yılında Mısır, Irak, Ürdün, Suudi Arabistan, Suriye, Lübnan, Yemen’in birleşmesiyle kurulmuş bir örgüt. 

Avrupa Birliği: 1952 yılında kurulmuş olup şu an 27 daimi üyesi olan bir örgüt. 

Batı Amerika Birliği: 1948 yılında Belçika, Hollanda, İngiltere, Fransa, Lüksemburg tarafından kurulmuş bir örgüt. 

Son olarak İslâm İşbirliği Teşkilatı: 1969 yılında Rabat(Fas)’ta ilk kez düzenlenen İslâm Zirve Konferansı’nda alınan karar sonrası kurulan ve şu an 57 üyesi bulunan örgüt. 

İİT dışındaki bu saydığım örgütler birlik olma, bir olma konusunda kendilerini aşmış durumdalar. En ufak bir sıkıntıda çözüm için çok iyi aktif olabiliyorlar. 

Türkiye’nin ülke olarak İİT’ye kuruluşundan bu yana üye olması bir direniş, diri olma hareketidir ki; bu çok önemli ve güzel bir dayanışmadır. 

Lakin yıllardır teşkilatın (İİT) BİR olma konusunda çektiği sıkıntılar daha önce de olduğu gibi bazı problemleri de yanında getiriyor. Bunun en açık örneği olarak bugün Myanmar’da Arakan katliamında görmekteyiz. 

Son beş günde binlerce insan katledildi. On binlerce insan yerinden yurdundan edildi. Türkiye dışında İİT’ye üye ülkelerin hangisinden Arakan için bir ses duyduk Allah aşkına!. Bir oyun yazılmış. Herkes o kadar güzel oynuyor ki rolünü. 

İngiltere sömürge için ayak basmadığı toprak kalmamış bir ülke. Neymiş efendim İngiltere Arakan için BM’ye acil toplanma çağrısı yapmış. Toplansalar bile karar alıp bir şeyler yapacaklarına inanmamızı beklemeyin. Birleşmiş Milletler boşuna var. Bundan emin olabilirsiniz. 

Dünyanın suskunluğu çıkar denen bu illetten; Para elin kiridir kirlenmiş milletler. İçlerinde insan ölmüş zilletten; İtin Köpeğin sömürdüğü Bir Leşmiş Milletler. 

Son olarak dediğim gibi evet diri olduk. Bol bol dua etmeliyiz. En azından duada bir olmalıyız. Rabbim bizi bir olanlardan eylesin. Selam ve dua ile…

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları


Disqus Yorumları