Siyasi partilerde yaşanan gelişmeleri göz önünde tutarak 2019 seçimleri için bir değerlendirmede bulundum. Türkiye'nin milli çıkarlarına hizmet edenler ve içeride bunlara karşı hareket içinde olanlarla alakalı ince değerlendirmeler bulacaksınız.

Türkiye'deki siyasi tablo analizi

HDP'den İYİ Partiye oy kayar mı?

HDP'den IYI Partiye oy kayar. HDP siyasi kimliğini kaybetti. Terör partisi olduklarından yeni bir kimliğe ihtiyaç duyacaklar. Dolayısıyla hala kıt kafalı olanlar HDP'ye verecekleri oyları iyi partiye verip barajı aşmak niyetine girecekler. Zira biri başı diğeri kıçı. 

İYİ Parti'nin oyları kimlerden oluşacak?

AK Parti'den ayrılmış eski siyasetçiler. AK Parti döneminde FETÖ ile yakın ilişki içinde olan siyasetçiler. FETÖ destekçilerinin de oyları iyi partide birleşir. Kısaca HDP-CHP ve AK Parti'nin içindeki FETÖ teması olan eski siyasetçiler.

CHP'de neler oluyor?

CHP çalkantılı bir dönem geçiriyor. Buna rağmen parti içindeki istikrar bozulmasın diye yeniden Kemal Kılıçtaroğlu başkan seçildi. 2019 seçimlerinde de hüsran yaşanırsa iyi parti parlatılacak ve CHP yerine piyasaya sürülecek. 2019 seçimleri KK'nın son şansıdır. Bu sefer de olmazsa parti içinde bölünmeler yaşanacak ve CHP'nin oluşturduğu %25 oy grubu olan Kemalistler, Atatürkçüler ve CHP içindeki terör destekçisi oluşumların oyları dağılacak. Bu da demek oluyor ki CHP oyları %15 civarına düşecek. CHP içinden % 8-10 civarı da iyi partiye kayacak. Halk CHP'nin teröristlere terörist demeyen anlayışını açıkça görüyor. Kafatascılar hariç oy kaybı yaşayacağı aşikar.

AK Parti ne yapıyor?

AK Parti gezi olayları, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sürecinde siyasi kimliğini zedeleyen, misyonunu ve vizyonunu kaybetmiş siyasetçileri kendi içinden ayıklayarak tabiri caiz ise küllerinden doğmak için uğraşıyor. Uğraşıyor diyorum çünkü ayrılanlar, aleyhte çalışarak saflarını açık açık belli ediyorlar. Dost görünümlü düşmanlar, dost görünümlü hainler... 

AK Parti ülkenin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alarak siyasi kimliğinden daha çok milli bir kimlik benimsedi. Bu duruş AK Parti - MHP yakınlaşmasının ve ortak hareketinin temelini oluşturdu.

Ülkenin oy potansiyelinin yarısına etki ettikleri için bu süreç AK Parti için de sancılı geçiyor. 2019 seçimlerine kadar bu değişimi tamamlamalı ve 2019'a kadar sorun yaşanan bölgelerde halkı mutlu etmenin yollarını bulmalı.

Yazdığım durumlara göre oy tahminlerim şu şekilde;

AK Parti %48-51

CHP %22-25

İYİ Parti %7-9 (Baraj altında kalacaklar)

HDP %4-5

Diğer gruplar henüz kararsız. 

2019 seçimlerine kadar siyasi birleşmeler olacak. Çatı aday döneminde AK Parti'nin karşısına dikilen 13 siyasi oluşumun benzerini şuan AK Parti milli birlik ve dayanışma altına yapıyor. Bu birliktelik Türkiye'nin halkta gördüğü milli duruşu temsil edecek kıvama gelir ve siyasi birleşmeler yaşanırsa Türkiye'nin 2023-2071 gibi hedefleri de hayal olmaktan çıkacaktır.

2019 seçimlerini hangi parti kazanır?

2019 seçimlerini hangi parti kazanır?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları


Disqus Yorumları