Türkiye'nin Rusya ile anlaştığı S-400'ler Avrupa'yı korkutuyor.

Türkiye, Rusya ile anlaştığı S-400 füze savunma sistemini kamuoyuna duyurunca Avrupa 8.0 şiddetinde sallandı, iç hainler oldukları yerde kıvranmaya başladılar. Çünkü S-400 füze savunma sistemini Allah’ın izniyle Rusya’dan sonra ilk kullanan ve üreten ülke Türkiye olacak. Bu yüzdendir ki Avrupa’nın Türkiye’ye karşı tehditleri epey arttı.

Nasıl artmaz ki?

ABD’nin Türkiye’nin eline geçmesinden rahatsızlık duyduğu S-400’lerin dost ve düşman hedef tanıma sistemi bulunuyor. Patriotlardan çok daha etkili olan S-400, maliyet ve operatif harekat yeteneği yönünden de son derece hesaplı bir silah. Son derece modern bir hava savunma füzesi olan S-400’lerin menzili ise 400 kilometre. 30 kilometre irtifası olan S-400 füzeleri aynı anda 36 ve gerektiğinde de çift batarya ile 72 hedefe bağlanabiliyor. Tüm bunlar Türkiye için önemli bir ayrıntı olmakla beraber, Avrupa için de kudurmaya yetecek özellikler.

Anlaşmanın duyurulmasının hemen ardından Rus askeri uzman Igor Korotçenko, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması durumunda, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bölgenin reisi olacağını ifade etmişti.

ABD’li yetkililer, Igor Korotçenko’nun mesajıyla harekete geçerek Türkiye aleyhine sert ifadeler kullanmaya başladılar. Bu durum bize gösteriyor ki, Türkiye S-400’leri kullanıma hazır hale getirebilirse Avrupalı devletler Türkiye’nin huzurunda saygı duruşuna geçecekler.

Şimdi tepkilere göz atalım biraz!

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rusya’dan alınan S-400’ün Türkiye-NATO arasındaki askeri iş birliğini olumsuz etkileyeceğini iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı:

“Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşması Türkiye için ciddi sorunlar oluşturur.” derken,

ABD’li profesör:

“Türkiye S-400 için endişe duymalı. Rusya ile birlikte savaşa hazırlanıyorlar.” diyor.

Öbür gün Pentagon çıkıyor:

“Türkiye’nin alacağı S-400’lerden endişeliyiz.” demeye başlıyor. Aynı zamanda ABD medyası da, “S-400 anlaşması doğru olamaz!” manşetleri atarak korkularını dile getiriyor.

Bir zamanların kendilerine muhtaç, aciz Türkiyesi gitti; yerine, kendi ayakları üzerinde durarak bağımsızlık meşalesi yakan, uluslararası politikalarda sözsahibi olan bir Türkiye geldi. Kendi himayelerinde olup da kontrol edemedikleri bir ülkenin varlığını kendilerine tehdit olarak görmeleri tuhaf değil. Hazmedemiyorlar…

Dün söz geçirip rahat rahat ajanlık yapabildikleri ülke, bugün adeta küllerinden doğup dünyayı hallaç pamuğu gibi sallıyor. Nasıl hazmedebilsinler ki? Avrupa hem Türkiye’yi kuru kuru tehdit ediyor, hem açık bir şekilde korkusunu dile getiriyor, hem de Türkiye’yi kaybetmemek için yaptırım uygulama konusunda olumsuz kararlar veriyor. Önceden tribünde ABD’ye şakşak yapan seyirci bir Türkiye vardı, bugün ise tüm oyunlar üzerimize kuruluyor.

PKK’ya 900 tır dolusu silah ve tank göndererek savaşa hazırlanan, çıkar ve stratejilerine ters düşen ülkeleri “adalet getiriyoruz” bahanesiyle işgal eden baş belâsı Amerika’nın dünyayı ele geçirmeye and içmiş o örümcek ağı sistemini yerle bir edeceğimiz günler çok yakın.

2019’da Başkanlığın etkisiyle dünya gücü olmaya aday Türkiye’nin ayak seslerini siz de duyuyor musunuz?

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları


Disqus Yorumları